تاریخچه استایلینگ ؟ استایلیست کیست؟ شاخه های استایلینگ

استایلینگ – استایلیست – شاخه های استایلینگ

در این مقاله قصد داریم در مورد تاریخچه استایلینگ – استایلیست کیست و شاخه های استایلینگ صحبت کنیم :

لغت استایلینگ از استایل می آید که اشاره به سبک و شیوه و روش دارد.استایلیست کیست؟ فردی است که مسئول انتخاب کردن لباس هست ما در این شبکه از استایلیست ها و سلبریتی  های بنام ایران گزارش تهیه میکنیم و شما را با تاریخچه مد و فشن روز دنیا آشنا میکنیم. بزرگترین ساختار شکنی تاریخ در صنعت پوشاک پوشیدن شلوار بود. اولین کسانی که با پوشیدن شلوار از جامعه شون طرد شدند خانم امیلیا بلومر اولین کسی بود که بلومرسیسم رو به وجود آورد و پوشیدن شلوار را پیشنهاد داد ، اواخر عمرش اصلا در اجتماعات انسانی ظاهر نمی شد چون به شدت مورد تمسخر قرار گرفته بود و کلی کاریکاتور براش کشیده بودند تا حتی سالهایی که پوشیدن شلوار جا افتاده بود ایشون در اجتماع ظاهر نمی شد.

ما نمیتونیم در دنیای مد و استایل فرد خاصی را به عنوان اولین استایلیست معرفی کنیم . ولی میتونیم بگیم که در بازه زمانی ۱۹۶۰ تا ۱۹۸۰ اولین استایلیست ها پا به عرصه مد و فشن گذاشتند زمانی بوده که مجلات مد شکل گرفتند ، اگر فیلمی در حال اکران باشد و بازیگرش خیلی مطرح بود از بازیگر دعوت می کردند برای عکاسی به دفتر آن مجله بیاید ، و اولین مجلاتی که از حضور استایلیست برای تولید و محتوا استفاده میشد مجله  ID  و the face  می باشد.

شاخه های استایلینگ

معروف ترین شاخه استایلینگ ، پرسنال استایلینگ است. فردیست که به افراد مشاوره میدهد چه چیزی را با چه چیزی ست کند ، ترند روز را بشناسد ، چطور با بودجه کم بتواند مدیریت خوبی برای پوشش خود داشته باشند و از لباس هایی که داخل کمدشون دارند بیشترین بهره وری را داشته باشند و با آیتم های لباس هایی که دارند چطور ست های مختلف بزنند.استایلینگ افراد معروف و سرشناس زیرمجموعه استایلینگ شخصی یا همان پرسنال استایلینگ میباشد با این تفاوت که مخاطب شما یک سلبریتی یا یک فرد سرشناس است.

استایلیست مسئول ایجاد سبک است

در واقع این استایلیست است که تصمیم میگیرد چه مدل لباسی برای یک شخص انتخاب کند.

نقش های اصلی یک استایلیست میتواند اساسا به سه دسته تقسیم شود :

۱-استایلیست تحریریه ( یک ظاهر طراحی شده برای فتوشاپ)

۲-مشاوره برند

۳-طراحی برای افراد مشهور(سلبریتی)

 

استایلیست تحریریه : هنگامی که یک استایلیست روی فتوشاپ کار می کند ، او اساساً لباس ، لوازم جانبی ، و یا «ظاهر کلی» مدل را برای شاخه انتخاب می کند.

در مورد صفحه اول مجله ، از سبک مجله یا مدیر هنری می توان به این موضوع توجه کرد (موضوع تابستان ، بهار ، چاپ حیوانات ، و غیره) و اینکه مارکهای مورد نظر چه ویژگیهایی دارند. به یاد داشته باشید که مارک های برجسته شده در یک مجله معروف ، اکثر مارک هایی هستند که تبلیغ می کنند ، بنابراین مجله باید اطمینان حاصل کند که از پوشش سرمقاله ای برخوردار هستند. این تیم به این افراد نیاز دارد (عکاس  ، آرایشگر ، و غیره …) و گاهی اوقات استایلیست در این مورد نظر می دهد . ایده برای استارت با عکاس نهایی میشود ، تا بهترین عکس ار سوژه گرفته شود .

هر سبکی از لباس معمولا ۱۰ مدل یا حتی بیشتر را باید عکاسی کند ، شما هرگز نمیدانید که چگونه کارها در روز انجام میشود ، و مهم است که اگر موارد مطابق برنامه ریزی انجام نشود ، استایلیست با چالش بزرگی مواجه میشود.

استایلیست تحریریه باید از اطلاعات جامعی برخوردار باشد:

در واقع یک استایلیست تحریریه باید از اطلاعات جامعی برخوردار باشد که با حضور در نمایشگاه های لباس ، فشن شو ها ، مجلات مد و ارتباطات قوی میتواند به او کمک به سزایی کند. گاهی اوقات استایلیست از سایت style.com  یا مواردی مشابه آن استفاده میکند تا ببینید هر برند چه چیزی را برای ارائه قرار داده است. اگر استایلیست ابزاری را که میخواهد برای عکاسی پیدا نکند باید با آژانس یا بخش روابط عمومی مجله تماس بگیرد و مورد را درخواست کند. این مورد لزوما ممکن است در درسترس نباشد ، همان طور ممکن است در کشور دیگر یا در دسترس یک مجله دیگر باشد.

استایلینگ - استایلیست

آژانس ها یا روابط عمومی با نمایشگاه های تجاری تماس می گیرند ،  می توانند به دو طریق با آنها به توافق برسند ۱ – به طور مثال بگویند ما در حال تحقیقات بروری حیوانات هستیم آیا شما کاری دارید که بتواند به این شاخه کمک کند ۲ – گزینه دیگر استایلیست این است که سبک مورد نظر برای بازدید از نمایشگاه و نمایش ، کلکسیون باشد و آنها تصمیم میگیرند که از آنها استفاده کنند ، در نهایت کالای مورد نظر را انتخاب میکنند و یک سپرده را میگذارند.

پس از انتخاب همه لباس ها و لوازم جانبی استایلیست باید مطمن شود که با خیال راحت به نتیجه می رسد (که اگر نتیجه بسیار دور باشد میتواند یک درام بسیار جالب باشد و به ۵ چمدان لباس نیاز دارد تا به سرتاسر دنیا سفر کند) در روز استارت استایلیست باید اطمینان حال کند که لباس ها آماده عکاسی هستند(اتوشده ، تمیز و غیره …) و همچنین وظیفه انتخاب لباس ها که مدل میپوشد و مرتب کردن آنها به روی مدل وظیفه عکاس خواهد بود که با گرفتن عکس این اطمینان را حاصل می کند که این آیتم مضحک نیست.

استایلیست را با مدیر هنری اشتباه نگیرید

استایلیست را با مدیر هنری اشتباه نگیرید که نقش های کاملا متفاوتی دارند. مدیر هنری موضوع فتوشاپ را انتخاب کرده و کارگردانی می کند (در نتیجه کل تیم را هدایت میکند)در حالی که استایلیست فقط سبک پوشاک و لوازم جانبی و یا نحوه ظاهر مدل مدیریت میکند. هر پروژه یک مدیر هنری دارد و برای تبلیغات و پروژه های بزرگ تجاری همیشه یک مدیر هنری حضور خواهد داشت.

gucci

این پروژه افسانه ای گوچی ، طراحی شده توسط کارین رویتفلد و پروژه ماریو تستینو یکی از پروژه هایی بود که وی با تام فورد روی آن کار کرد. او مسئول شکل دادن به تصویر برند بود .

۲-مشاوره برند

مشاوره برند یکی دیگر از نقش های یک سبک است این شامل چندین عنصر است ، برخی از مارک ها در کل فرایند استخدام سبک ها (به عنوان مثال امانوئل آلت نقش بزرگی در شکل گیری Balmain بازی کرده اند ) و برخی دیگر در پایان مراحل جمع آوری هنگامی که بیشتر لباس ها بوده اند یک سبک را وارد میکنند که طراحی شده . اما آنها برای کمک به جمع کردن آن به کسی احتیاج دارند . اگر سبک در کل فرایند درگیر باشد که غیر معمول است اما میتواند اتفاق بیوفتد ، از ابتدای روند جمع آوری آنها در برخی از جلسات طراحی شرکت میکننند.

طراح آنها را به تحقیق ، ایده ها و طرح ها نشان می دهد و به سک آنها ورودی می دهد. همچنین این موضوع می تواند منجر به ایجاد ایده های خود ، تحیقات بصری ، لباس های جالبی باشد که آننها یدا کرده اند و غیره… و آنها را به تیم طراحی نشان می دهد. سبک در اصل به بخشی از تیم زاحی تبدیل میشود ، اما آنها هیچ طراحی جسمی انجام نمیدهد آنها فقط ایده های خود را ارائه می دهند. سبک امضائ امانوئل آلت در این فیلم سرمقاله ای که او در ماه آوریل ووگ پاریس طراحی کرده بود نشان می دهد عکس برداری توسط  دیود سیمز.

بیشتر مواقع استایل زنی نزدیک به انتها در گیر مجموعه می شود  محض اینکه بیشتر لباس ها طراحی شده اند ، اما برای پیوند دادن آنها یه یاری نیاز است. وقتی من در سونیا ریکیل کار میکردم . کارین رویتفلد از قبل به سبک مجموعه خود استفاده میکرد. او هر هفته یکبار یا هر ۱۰ روز یکبار وارد میشد و از حدود ۸ هفته قبل از نمایش شروع میشود و به انتخاب ظاهر کمک میکند.  یک مدل مناسب و همچنین همه لباس های نمونه مجموع و جود خواهد داشت و ما روی لباس های مختلف سعی میکنیم و ظاهر گربه های مختلف را انتخاب می کنیم. بعضی اوقات کارین پیشنهاد هایی را برای قطعات جدید ارائه می دهد مثلا ساخت نقطه طولانی تر از یک قطعه ، یا آن را رنگ دیگری یا برش دیگری امتحان میکند.

او همچنین گاهی اوقات قطعه های پر نعمت را به همراه می آورد و ه ما پیشنهاد می کرد که از آن به عنوان الهام استفاده کنیم( یا آن را کپی کنید ، که صادقانه ترین روش برای توصیف کاراهیست که میخواهیم با قطعات پ نعمت انجام دهیم ) . همچنین به نظر میرسد که همه راه حل های گربه و ترتیب در آن نمایش داده میشود این میتواند شامل پوشاک لوازم جانبی و نحوه پوشیدن لباس باشد. سبکی که در این نمایش فعالیت می کند غالبا فتوشاپ را نیز سبک می کند.

مد و فشن

 

۳-طراحی برای افراد مشهور(سلبریتی)

یک ظاهر طراحی ناحیه ای است که من حداقل با آن آشنا هستم ، اما کاملا توضیحی است . یک سبک شناس میتواند به طور مرتب با یک شخص مشهور ( لباس پوشیدن او برای روز به روز و همچنین وقایع ) کار کند و یا یه سبک شناس به سادگی برای یک مناسبت خاص مانند یک رویداد با آنها همکاری خواهد کرد . هنگام پوشیدن  یک فرد مشهور برای یک رویداد سبک ، باید به برند توجه کند ( آیا افراد مشهور روابط تجاری را برای حمایت از آنها نیاز دارند ؟ ) روند های فعلی و پیام چیست ( آیا آنها میخواهند شوک کنند ، باعث میشود افراد مشهور بیشتر قابل احترام به نظر برسند ) این همچنین یک منطقه دشوار برای ورود است ( خب همه کارهای خوب یک ظاهر طراحی شده ی بسیار سخت است . ) راشل zoe خرید و تماشای یک نمایش مد با میشا بارتون ، که قبلا مشتری بود.

چگونه شخص به یک ظاهر طراحی میشود ؟

خب ، هیچ دوره دانشگاهی وجود ندارد که بتواند شغلی از این دست را برای شما بدست آورد. اول از همه شما باید چشم خوب داشته باشید ثانیا نوعی آموزش مد کمک میکند در روابط عمومی با افراد به شما وام میدهند که با افراد بهتر ارتباط برقرار کنید. من دوستی داشتم که با انجام همین کار موفق به ایجاد یک حرفه بسیار خوب از یک ظاهر طراحی شده شد . ما با  Ecoles de la chambre syndicale در پاریس با هم تحصیل کردیم و در سال دوم ( از سه نفر ) یکی از دوستان ما پیشنهاد کرد که وی به عنوان دستیار دوم کارین رویتفلد ( اولین دستیار در حال ترک بود و دستیار دوم ارتقا یابد ) او مدرسه را ترک کرد و کار را به عهده گرفت قادر به انجام این کار بود پدر و مادرش در پاریس یک آپارتمان داشتند در حالی که او به طور رایگان کار میکرد از اون حمایت میکردند ( در واقع من به خاطر نمی آورم که آیا او در ابتدا به طور رایگان کار میکرد اما خیلی مطمعن بودم که خودش بود. در این صورت به او بادام زمینی نیز پرداخت میشد. )

سرانجام او به دستیار اول ارتقا یافت و این زمانیست که کارین کار را در Vogue پاریس کرد. دوستم پس از آن به عنوان کارمند در آنجا به کار خود پایان داد و طی چند سال بعد ، خود را به عنوان یک سبک معرفی کرد که مشتری های او اکنون پاریس ، ژاپن ، چین و Teen Vogue و همچنین برخی مارک های مهم از جمله Maxmara است. اما به همین سادگی نیست او برای رسیدن به آنجا خیلی کار کرد .

او خیلی کار کرد آخر هفته ، عصر ها هر وقت کارین به او احتیاج داشت من شاهد آن بودم و علی رغم اینکه دعوت به همه ی نمایش های بزرگ و تعداد زیادی لباس رایگان داشت حسادت نمیکردم. به  هر حال برای کسانی که در خارج از کشور تلاش میکنند خود را به عنوان سبک کعرفی کنند آزمایش را در اسرع وقت آغاز کنید این بدان معناست که شلیک های آزمایشی انجام دهید جایی که شما با تیمی که به دنبال ایجاد نمونه کارهای خود است کار میکنید و همه به صورت رایگان کار میکند. ساختن یک نمونه کار ، کسب تجربه و برقراری ارتباط ، اولین قدم ها در حرفه یک ظاهر طراحی شده است شما همچنین باید چشم خوب داشته باشید و این چیزیست که در واقع نمیتوان آموزش داد.

استایل

 

چه کسی برای اولین بار به عنوان استایلیست معرفی شد؟

فردی که برای اولین بار به طور حرفه ای به عنوان یک استایلیست معرفی شد جناب ری پتری که با طراحان برجسته زمان خودش شروع به کارکرده است . بسیار خلاق و ساختار شکن بود و تغییرات اساسی در تبلیغات پوشاک به وجود آورد . آنقدر از زمان خودش جلو بود که الانم عکس هایش را نگاه می کنیم جذاب است و حرفی برای گفتن دارد.

دیدگاه ها درباره این مطلب