ویتیلیگو چیست؟بیماری پوستی ویتیلیگو (پیسی یا برص)

 ویتیلیگو چیست؟ بیماری پوستی ویتیلیگو (پیسی یا برص)

ویتیلیگو  (برص یا پیسی) یک بیماری پوستی است که در آن لکه های سفید رنگ بدلیل از دست رفتن رنگدانه پوست بوجود می آید. این ضایعات در هر جایی از بدن ممکن است دیده شوند. معمولا در هر دوطرف بدن، بطور قرینه لکهای متعدد سفید و شیری رنگ دیده میشود. شایع ترین مناطق درگیری پوستی عبارتند از:

صورت، لبها، دستها، بازوها، پاها و …

چه کسانی به ویتیلیگو مبتلا می شوند؟

از هر ۱۰۰ نفر، یک یا دو نفر به این بیماری مبتلا می شوند. حدود نیمی از افرادی که دچار این بیماری می شوند قبل از سن ۲۰ سالگی، علائم آن را در خود خواهند یافت.

حدود ۱/۵ از مبتلایان نیز، یکی از افراد خانواده شان به این بیماری مبتلا بوده. بیشتر کسانی که پیسی دارند از نظر سلامتی عمومی در وضعیت خوبی بسر میبرند.

ویتیلیگو - بیماری پوستی - برص یا پیسی

 

دلایل پیدایش ویتیلیگو (پیسی یا برص) چیست؟

پیدایش ویتیلیگو، نتیجه از بین رفتن سلولهای رنگدانه ساز پوست است که دلیل آن تاکنون ناشناخته است. اما چهار تئوری اصلی در این زمینه وجود دارد:

  1. سلولهای عصبی که بطور غیر طبیعی فعال شده اند ممکن است با تولید مواد سمی، به سلولهای رنگدانه ساز آسیب برسانند.
  2. سیستم ایمنی بدن ممکن است درموقع دفاع از بدن، در مقابل یک ماده خارجی، رنگدانه پوست را نیز از بین ببرد.
  3. سلولهای رنگدانه ساز ممکن است عامل ازبین رفتن خودشان باشند. یعنی زمانی که رنگدانه، درحال ساخته شدن است مواد زائدی نیز در کنار آن تولید میشود که سمی بوده و قادر به از بین بردن خود سلولها خواهد بود.
  4. وجود یک نقص ارثی موجب حساس شدن سلولهای رنگدانه ساز و آسیب رسیدن  به سلولهای دنگدانه ساز و درنتیجه از بین رفتن آنها میشود.

 

ویتیلیگو ( پیسی یا برص ) چگونه پیشرفت میکند؟

وسعت، دوره و شدت از دست رفتن رنگدانه در اشخاص مختلف متفاوت است. افرادی که پوست روشنی دارند معمولا در تابستان متوجه تفاوت رنگ مابین نواحی مبتلا و سایر نقاط سالم پوست که برنزه شده اند می شوند.

ویتیلیگو در افراد با پوست تیره، بسیار واضح تر از روشن پوستان است. در موارد شدید ممکن است رنگدانه در همه جای پوست از بین برود و پوست به طور کامل سفید شود. هیچ راهی برای پیشگویی اینکه هر فرد چه مقدار رنگدانه از دست خواهد داد و یا اینکه بیماری وی چقدر طول خواهد کشید وجود ندارد. یک لک ویتیلیگو به صورت ناحیه ای به رنگ سفید یا شیری دیده میشود. با اینحال میزان تخریب رنگدانه در هر لک میتواند با سایر لکها متفاوت باشد. در یک لک ممکن است سایه های مختلفی وجود داشته باشد و نیز یک ناحیه تیره تر، نواحی سفید شده را احاطه کرده باشد.

ویتیلیگو اغلب با از دست رفتن ناگهانی رنگدانه، در یک نقطه از پوست شروع می شود. این فرآیند میتواند ادامه یابد و یا به دلایل ناشناخته، خودبخود متوقف شود. دوره های از دست رفتن رنگدانه و متعاقب آن، ثابت ماندن رنگ لک و دوباره ازدست رفتن رنگدانه، به طور مداوم تکرار می شوند. بازگشت خودبخودی رنگ به لکهای سفید شده خیلی به ندرت اتفاق می افتد.

vitiligo ویتیلیگو

آیا ویتیلیگو (پیسی یا برص) درمان قطعی دارد؟

تحقیقات فراوانی درمورد این بیماری و روشهای درمانی آن در حال انجام است و این امید وجود دارد که دمانهای جدیدی کشف و ابداع شوند. در حال حاضر، دلیل اصلی پیدایش ویتیلیگو ناشناخته است و اگرچه راههای مختلف درمانی متفاوتی برای آن وجود دارد، ولی روش درمانی موثری که باعث بهبود همه بیماران شود هنوز شناسائی نشده است.

ویتیلیگو (پیسی یا برص) چگونه درمان می شود؟

گاهی بهترین درمان برای ویتیلیگو، این است که اصلا هیچ درمانی انجام نشود. در افرادی که پوست روشنی دارند، اجتناب از برنزه شدن طبیعی پوست بدن مانع از پیدایش تضاد رنگ و درنتیجه مخفی ماندن لکهای ویتیلیگو خواهد شد. پوست سفید مناطق مبتلا به این بیماری، هیچگونه دفاعی در برابر نور خورشید ندارند. این نواحی خیلی به راحتی دچار آفتاب سوختگی می شوند. روی تمام نواحی مبتلا به ویتیلیگو که توسط لباس پوشانیده نمی شوند، باید یک ضد آفتاب با SPF مناسب مالیده شود.

Winnie Harlow و بیماری پوستی ویتیلیگو

 

Winnie Harlow و بیماری پوستی ویتیلیگو

Winnie Harlow، سوپر مدل معروف کانادایی به این بیماری مبتلاست و بجای گوشه گیری و فرفر از حرف مردم، از این مشکل بعنوان فرصت استفاده کرده و تبدیل به سوپرمدل معروف کانادا شد.

وینی هارلو در سن ۴ سالگی پوستش دو رنگ شد و کودکی سختی رو پشت سر گذاشت. چون همکلاسی هایی که در کودکی داشت، درک درستی از این بیماری نداشتند و اون رو با اسامی مستعار و آزاردهنده ای صدا میکردند، اما بعد از گذشت ۲۰ سال تبدیل به سوپر مدلی معروف شد و با برندهای معروف کانادایی همکاری کرد و در حال حاضر در پیج اینستاگرام خود بیش از یک میلیون طرفدار دارد.

وینی هارلو در یک گفتگو اعلام کرد که بیماری من باعث شد که خودم را بدون توجه نظر دیگران، آنگ.نه که هستم دوست داشته باشم و درمقابل مشکلات و نظرهای مخالف بایستم.

با توجه به آنچه که بیان شد میتوان نتیجه گرفت که بیماری ها مانع از پیشرفت ما نخواهند شد.شما میتوانید ویدئو ویتیلیگو را در این سایت مشاهده کنید

 

دیدگاه ها درباره این مطلب