تأثیرات آلودگی هوا بر روی پوست چیست و چگونه می توان از آن جلوگیری نمود؟

تأثیرات آلودگی هوا بر روی پوست

آلودگی هوا و آلاینده ها یکی از معضلاتی است که خطرات ناشی از آن امروزه همه را تهدید می کند. آلاینده ها بسیار کوچکتر از منافذ پوستند. پس به اعماق پوست نفوذ میکنند و باعث آسیبهایی مثل کهیر، لکهای تیره و بازشدن منافذ پوست میشود. پوست کدر و خشک می شود. از بین رفتن یکنواختی رنگ پوست باعث آکنه، جوشهای سرسیاه و اگزما میشود. اثر سیگار کشیدن روی پوست مثل آلودگی هوا است. نه فقط برای افرادی که سیگار میکشند، بلکه برای کسانی که در معرض دود قرار دارند، باعث ایجاد چین و چروک می شود. همه این موارد سبب میشوند که توجه خاصی به مراقبت پوست داشته باشیم.

تأثیرات آلودگی هوا بر روی پوست

هرگز از مرطوب کننده ها غافل نشوید

هرگز از مرطوب کننده ها غافل نشوید. آلودگی هوا به پوستتان آسیب می زند و باعث خشکی پوست می شود. کرم مرطوب کننده ضمن تأمین رطوبت پوست، باعث بوجود آمدن لایه محافظتی روی پوستتان و درنتیجه مراقبت از پوست می شود. ضد آفتابها مانع نفوذ آلودگی هوا به پوستتان می شود. نوشیدن آب کافی، استفاده از ماسک صورت، مصرف آنتی اکسیدانها مثل بادام، بادمجان، بروکلی و ماهی را فراموش نکنید.

تغذیه مناسب

مراقبت پوست

ویتامین C بهترین ماده برای مقابله با رادیکالهای آزاد است. استفاده از غذاهای حاوی ویتامین Cف آسیب آلاینده ها را به طور قابل توجهی کم می کند. در کنار مواد غذایی حاوی ویتامین C استفاده از سرم آن، تأثیر آلودگی هوا بر روی پوست را کاهش میدهد. راه دیگر، استفاده از لایه بردارهاست. اگر بطور مرتب، پوستتان را لایه برداری کنید، الودگی ها و باکتری ها، روی هم انباشته نمی شوند.

بصورت خود روغن بمالید. روغن های صورت، مانند یک سد عمل می کنند و مانع از نفوذ آلاینده ها به پوست می شوند. پس از شستن صورت، استفاده از یک روغن صورت مناسب، به دو دلیل مهم است: رطوبت رسانی عمقی پوست و محافظت از پوست در برابر آلاینده های هوا.

تأثیرات آلودگی هوا بر روی پوست

دیدگاه ها درباره این مطلب