امیرحسین مهدی زاده

امیرحسین مهدی زاده

امیرحسین مهدی زاده

امیرحسین مهدی زاده

امیرحسین مهدی زاده متولد دی ماه ۱۳۵۵ است.امیرحسین مهدی زاده جز کاربلد های حرفه طراحی لباس است . فهمیدن این موضوع نیاز به دقت زیادی ندارد . وارد مزون لباسش که می‌شویم ، با نگاهی کوتاه به لباس‌هایی که روی رگال‌ها خودنمایی می‌کنند، می‌توان ظرافت، دقت و خلاقیت را یک‌باره دید. انگار پا به دنیای دیگری گذاشته‌‌ایم و عناصری می‌بینیم که تنها اسم لباس را به یدک نمی‌کشند. چیزهایی دارند در درون‌شان که چشم‌نواز است و جذاب . او فارغ‌التحصیل «Central Saint Martins» ، دانشگاه هنر لندن است . رشته انتخابی‌اش «طراحی لباس مخصوص بانوان» است. از چهارده سالگی در سوئیس و بعد از آن لندن زندگی کرده و خلق و خوی خارجی بودنش، لهجه متفاوت و منش فرنگی‌اش، هدیه‌ای است از دوران کودکی که با او اخت شده است. مطابق سیستم تحصیلی لندن از سال سوم کار را در دنیای طراحی با «مریم بیافسکی» شروع کرده و بعد از تمام شدن درس و تحصیل با استودیوهای مختلف مانند «دیور» و «مک کوئین» کار کرده است. حدود چهار سال تجربه کاری‌اش را با فعالیت در بک استیج‌های مختلف در هفته‌های «مد و فشن لندن» گذرانده است. بعد از آنکه پرونده تجارب شخصی‌اش را در این حرفه به میزان قابل توجه تکمیل کرد، تصمیم گرفت برند خودش را راه‌اندازی و برای خودش صاحب نام شود. برند «امیرحسین» آن زمان بود که رونمایی شد و «امیرحسین مهدی‌زاده» قلم به دست، هر آن چیزی از خلاقیت و استعداد در چنته داشت را چاشنی تجربیاتش کرد تا کاری کند کارستان.چیزی در حدود دوسال یعنی چهار فصل مختلف را در لندن به سر کرده و بعد از آن به ایران بازگشت. به خاطر همکاری و شراکت در یک فعالیت اقتصادی خانوادگی با نام و نشان ساندویچ‌‌های آماده «هوکامه» مدتی کمتر به طراحی می‌پرداخت تا این‌که غریزه هنر دوستش دوباره سرباز زد و شروع فعالیت مزون لباس شخصی‌اش به نام «استودیو امیرحسین» این‌بار در ایران با رنگ و بویی جدی، جان گرفت.

متقال‌هایی که بر تن آدمک‌های خیاطی می‌روند تا نتیجه اتودهای زده شده در ابعاد سه بعدی دیده شود. گاهی بین سی تا چهل تیوال مختلف تنها سه یا چهارتای آنها رنگ حقیقت به خود گرفته و به مرحله دوخت وارد می‌شوند. بسیاری از کارها ممکن است در فرم نقاشی زیبا باشند اما زمانی که رنگ و بوی لباس به خود می‌گیرند، آنقدرها که فکر می‌کردیم جذاب نیست. مسلما همین حساسیت‌ها و دقیق عمل‌های «مهدی‌زاده» کار او را به جایی رسانده است که امروز دیگر حتی فرصتی برای نمایش لباس‌ها نمی‌ماند. مجموعه‌های مختلف قبل از آن‌که بتوانند گرد هم آمده و برنامه‌ای برای بازدید برای‌شان در نظر گرفته شود، فروش می‌روند. شکی نیست که مطالعه، تحقیق و بررسی روزانه اخبار مختلف طراحان مطرح مد و فشن در این موفقیت‌ها بسیار تاثیرگذار است. سال‌های زیادی است که «مهدی‌زاده» زمانی را در روز برای دریافت تازه‌ترین‌های مد و فشن می‌گذراند. کارهای طراح‌های زیادی را دنبال می‌کند و در این میان «ژیوانژی» و «رضا ندیمی» را قبول دارد. با تقلید و الگوبرداری زاویه زیادی ندارد اما معتقد است هر طراحی باید زبان خاص خودش را پیدا کند. با تاکید به این نکته که مد خودش را تکرار می‌کند، می‌گوید که هر فردی باید بتواند طرح را حتی اگر برگرفته از کارهای یک طراح معروف است، مال خودش کند.

زبان حرف زدن ما طراحی است

به تدریس علاقه دارد. انگار دلش می‌خواهد تریبونی داشته باشد که آموخته‌هایش را با نهایت صداقت در اختیار جوانان بگذارد تا چراغ راهشان باشد.

 

دیدگاه ها درباره این مطلب