استایل پانک چیست؟

استایل پانک چیست؟

پیدایش استایل پانک

همان طور که در مقدمه گفتیم، استایل پانک به دهه‌ های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ تعلق داشت؛ اما امروز هم به هر کجا نگاه کنید، پانک و تاثیراتش را خواهید دید. در ابتدای پیدایش استایل پانک، موی کوتاه، جایگزینِ موی بلند شد. در آمریکا، لباس ‌های گران قیمت و لباس ‌های رنگارنگ مخصوص دیسکو، جای‌شان را به لباس ‌های ساده و کهنه دادند. طراحانِ The Rocky Horror Show، The Rocky Horror Picture Show و  Sue Blane با طراحی لباس‌ های پانک، به اعتبار این استایل جدید و ساختارشکن افزودند. در انگلستان هم این استایل عجیب بر سبکِ طراحان معروفی مانند ویوین وست ‌وود و مالکوم مک لارن تاثیر گذاشت.

در همان ابتدا، تیشرت‌ های پاره، کت‌ های چرمی، کت‌ های بلیزر و دستبندهای نقره، استایل طرفداران پانک را از دیگران متمایز کردند. زنان و مردان طرفدار استایل پانک، آرایش غلیظ می‌ کردند و خط چشم‌ های مشکی و ضخیم می‌ کشیدند. مردان از زنجیرهای ضخیم و سنگین به عنوان کمربند استفاده می ‌کردند. برخی از کمربندهای پانک از گلوله‌ های تفنگ ساخته شده ، و برخی هم با میخ‌ های تزیینی پوشانده شده بودند.

روی برخی لباس ‌های پانک، شعارهای سیاسی، نام گروه‌ های موسیقی راک ، یا عبارتی مربوط به خرده فرهنگ پانک نقش بسته  بود. در دهۀ ۱۹۸۰، این شعارها و نوشته‌ ها، رفته رفته مفهومی عمیق ‌تر پیدا کرده بودند. در این زمان، کت‌ های چرمی و جین بسیار محبوب شدند. مدل موی crew cut ، بسیار پرطرفدار شد. طرفداران استایل پانک معمولاً دور سرشان را می ‌تراشیدند و قسمت باقی مانده در وسط را رنگ می‌ کردند. پیرسینگ و تاتو هم در این عصر بسیار محبوب شد.

عناصر استایل پانک مردانه

استایل پانک راهش را به سوی قرن بیست و یکم هم هموار کرد. امروزه، عناصر استایل پانک را در لباس ‌ها و اکسسوری‌ های موجود در بازار می ‌بینیم. اگر استایل پانک را انتخاب کرده‌ اید، باید بدانید که صرفاً داشتنِ لباس‌ های پانک کافی نیست، بلکه ترکیبِ و ست کردنِ آن‌ ها با یکدیگر نیز مسئلۀ بسیار مهمی است. شلوار جین با زانوهای پاره، کت‌ جین با آستین ‌های تاکرده و کت‌ های چرمی اوور سایز، اجزای اصلی استایل پانک مردانه به شمار می آیند.

اگر استایل پانک را انتخاب کرده‌ اید، می‌ توانید دو نوع کت را انتخاب کنید، کت چرمی و کت جین. هر دو کت، همچنان در دنیای مدرن، بسیار پرطرفدار هستند، پس هرکدام را دوست داشتید می ‌توانید انتخاب کنید. در فصل زمستان، انتخابِ کتِ چرم، منطقی ‌تر است؛ اما در استایل پانک، منطق جایی ندارد، بلکه سلیقه و احساس از اهمیت برخوردار است. در فصل های سرد سال، می ‌توانید با پوشیدنِ پالتوهای بلند چرمی، به استایل‌تان تنوع بدهید.

 

دیدگاه ها درباره این مطلب